Edirne Tarihi Tunca Köprüsü

Mimari Aydınlatma Projesi

Osmanlıdan bu yana barındırdığı tarihi yapılar ile tanınan eski başkent Edirne, sahip olduğu tarihi Tunca ve Meriç köprüleri tarihi doku detaylarının aydınlatılmasında özel optik açılara ve ışık renklerine sahip olan LED ürünler kullanılarak yapı gece saatlerin de de şehre ayrı bir güzellik
katacak duruma getirilmiştir.

Tarih Aydınlanıyor…

Yeni aydınlatma tasarımı ile, yayalar ve arabalar için işlevsel aydınlatma sağlarken, aynı zamanda geceleri köprünün güzel mimarisini de sergiliyor.

Eski eser yapılarında en önemli unsur tarihi yapıya zarar vermemektir. Dolayısıyla armatürlerin montajı sırasında cephe üzerinde delme, kırma işlemlerinin pek mümkün olmayacağı bilinmek ile birlikte bu tahribatı minimize etmek adına günümüzde çok önemli ilerleme kaydetmiş yeni nesil montaj detayları kullanılarak armatürler bina üzerinde konumlandırıldı ve monte edildi. Askı plakalarından dikeyde kemer noktasına ve ardından yatayda kemer içlerinden olmak sureti ile 3 bölgeden gerdirilerek paslanmaz çelik ile yapı üzerinde bir tek vida kullanılmadan bir montaj detayı oluşturulmuştur.

Taş parapet ve ana taşıyıcı askı plakası arasına kurşun malzeme konulmuştur. Böylece askı sisteminin oturduğu ana yüzeye (taş parapet) zarar vermesi engellenmiş oldu. Böylece tüm kemer içi ürünlerini sadece asma tekniği kullanılarak aydınlatılmıştır.

Philips Color Kinetics’in renk ayarlı LED armatürleri dahil olmak üzere Solid state Lighting(SSL) ürünleri, köprünün tarihi mimari ayrıntılarını tam olarak ortaya çıkaran dinamik bir gece deneyimi sunmak için bir ağ kontrol sistemi ile uzaktan erişimi kolay hale getirip zengin bir senaryo hizmeti sunabiliyor. Tamamlanan proje, kemerlerin dinamik veya detay aydınlatmasını sağlamak için Color Kinetics iColor Graze MX Powercore lineer grazing armatürleri, Color Blast Powercore Wallwasher ve suya dayanıklı C-Splash LED armatürleri kullanıyor.Projede ayrıca, Philips ProFlood 150W projektörler ve ilti Luce Lux20 spot ışıkları kullanılmıştır.

Basında Şah ve Tunca

Uygulamalar ve çözümler yöntemleri
açısından özel olan Tunca ve Meriç
Köprüsü yerel ve uluslararası basın ve
dergiler tarafından birçok kez kullanıldı.

Ayrıca projelendirme, tasarımı, devreye alma gibi profesyonel servisler kullanıldı. Tamamen entegre bir aydınlatma projesidir.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin ➝